Jak vznikal název knihy

Krev budoucnosti??! Kdo někdy stavěl vlastní projekt, toto dilema zná. I pojmenovat webovou stránku  nemusí být snadné. Proto vám dnes ukážu, jak a proč vznikal název knihy. Získáte i pár užitečných tipů pro sebe.

Co potřebujete, aby název splňoval

 • Nezaměnitelný
 • Snadno zapamatovatelný
 • Nesmí být již užívaný

Co by měl dnes splňovat navíc

 • Měla by k němu být volná doména
 • Být co nejkratší
 • Snadno přeložitelný (pochopitelný)

„První, co mě napadlo, bylo jednoduše jméno hlavní postavy.“

Jak tedy vznikal název mé knihy?

Nejdříve máte osnovu – scénář. Do osnovy přidáváte dějové linky a postavy. Pak jsou tu důležité otázky: co samotnou knihou (projektem) sledujete, kdo bude čtenář, zda plánujete růst za hranice, co je obsahem?

Na tyto otázky si odpovíte… a pak se hrozně dlouho nic neděje. Přemýšlíte, hledáte inspiraci, ptáte se známých. Nápady přicházejí postupně. Takže si je zapisujete do poznámek, nebo rovnou hledáte na internetu, zda je to použitelné, a většinu hned vyřadíte.

Já už na začátku věděl, že chci knihu i přeložit. Jednak proto, že skrze knihu chci také něco předat (a čím více lidem, tím lépe), a za druhé proto, že pokud chcete, aby to množství práce mělo rozumné ohodnocení, tak na to český trh jednoduše nestačí – stejně jako v řadě dalších oborů.

 

Takže: co s tím názvem?

První, co mě napadlo, bylo jednoduše jméno hlavní postavy. V tomto případě by to byla Ella. Holčička, která toho v knize sice moc nenamluví, ale přesto se celý děj tak nějak točí okolo ní. Ella je krásné, krátké a poutavé jméno. Slovo, které by se na titulce jistě vyjímalo… Ale…

Ella nemá volnou doménu. Ani když to jméno zkomolíte, tak volnou doménu nenajdete. A co víc, když zadáte „Ella book“ do vyhledávače, zjistíte, že existuje sličná slečna, která s tímto názvem vydává čupr dupr kuchařky. Takže mi tato food blogerka sebrala vítr z plachet. Ale co, ono jméno na titulce lidem stejně nic moc neřekne – tedy pokud to nebude kniha „Jágr – zázračné dítě“.

Potřeboval jsem tedy něco, co bude trochu evokovat… o čem kniha asi tak je. Kniha je rozhodně o budoucnosti. Navíc anglické „future“ si dokáže přeložit pomalu i malý negramotný Ind (pozor, to není nadávka). Co ale k tomu magickému „Future“ přilepit?  Moje markeťácké já volalo, aby to bylo něco fakt cool. No jasně, dej tam víc krve, šeptalo mi do ucha ve spaní. Ne, tak to vážně nebylo. Dělám si teď srandu.

Schválně si zkuste zadat jakékoliv spojení s budoucností, které by dávalo smysl, ale aby vám vyhledávač nevyplivl milion výsledků. Pamatujte, že se tak nemá jmenovat:

 • Kapela
 • Film
 • CDčko
 • Kapely, zpěváci
 • Kniha
 • Název kočkolitu
 • Spousta dalších věcí

A potřebujete, aby byla volná daná doména. K tomu potřebujete, aby to dávalo smysl. Zachránila mne čeština.

Nezbylo nic jiného než vrátit se k rýsovacímu prknu. Vše znovu a lépe. Chytil jsem se opět hlavní postavy a přemýšlel o ní jako o symbolu… Symbolu nové generace přicházející v roce 2053 vyřešit všechna stará dilemata a po hrstech rozsévat nové otazníky.

A právě tehdy mne to napadlo.

Znáte pojem „krev mé krve“, jednoduše řečeno – potomek. Tak to byl můj další horký kandidát. Bohužel již má toto sousloví na triku jak knihu, tak film. No a netrvalo dlouho a vzniklo spojení Krev budoucnosti (Blood of future). Nic se tak nejmenuje v přesné shodě. Domény jsou volné. Dává mi to vnitřní hlubší smysl. Bingo!

Takže takhle to bylo. Krev budoucnosti není o násilí, je o člověku. Vymyslet název webu nebo firmy může se jeviti jako jednoduchá věc. Není to tak. Pokud nakouknete pod pokličku, zjistíte, že je za tím vždy víc práce.

V knize Krev budoucnosti se slovo „krev“ objeví minimálně pětkrát. Nikdy to však není ve spojení s umíráním. Krev je životadárná tekutina. Zároveň v nás budí už jen myšlenka na její ztrátu bázeň (občas někdo omdlí). Podobně symbol nové generace, „krev mé krve“, oprávněně budí obavy, zda ji neztratíme a co pozitivního vytvoří na tomto světě. Nebo ho definitivně odsoudí k záhubě? Věřím, že ne…

Knížka nyní potřebuje vaši podporu. Prosím sdílejte projekt na Startovači. Za budoucnost má smysl bojovat. Zajímejte se o budoucnost – strávíte v ní zbytek života.

Žádné komentáře